להזמנות חייגו: 0523858852

מהו בור חלחול? כל מה שאתה צריך לדעת!

שיתוף:
בור חלחול: מה זה למה הוא משתמש וכיצד הוא עובד

כאשר בוחנים פתרונות למערכות ספיגה בור חלחול הוא הפתרון, בעלי בתים נתקלים לעתים קרובות במונחים כמו "קווי שטיפה" ו"בורות הספיגה". בעוד שקווי שטיפה נפוצים יותר, בורות חלחול הם חלק חיוני נוסף בשיחה. היום, אנחנו צוללים עמוק לתוך עולם בורות החלחול עבור הקוראים והלקוחות שלנו ב-Uv-ENG. הבה נחקור מה הם ומתי הם משמשים על פני קווי שטיפה מסורתיים ואת החשיבות של ההבנה שבורות חלחול דורשים הליך בדיקת קרקע שונה מאשר קווי שטיפה מסורתיים או מערכות חדרים.

מהו בור חלחול?

בור חלחול הוא חפירה עמוקה, בעלת אוריינטציה אנכית בקרקע, הקולטת שפכים או שפכים מטופלים חלקית מבור ספיגה. מטרתו היא לאפשר לשפכים אלו לחלחל או לחלחל אל האדמה שמסביב בהדרגה.

בור הספיגה או בורות (ייתכן שזרימת המערכת תדרוש שיהיו יותר מבור אחד) מחוברים לצד היציאה של בור הספיגה עם מה שנקרא קו ביוב מוצלב. אם יש יותר מבור חלחול אחד, קו ההצלבה יתחבר לקופסת הפצה שתתחבר אז לכל הבורות המשרתים את המערכת. הבורות נדרשים להפרדה של 12', מקצה לקצה, מהבורות האחרים.

בורות אלו נקדחים עם מתקן קידוח גדול וקוטרם בין 4'-6' ויכולים להיות בעומקים של 50'+. לאחר קידוח הבורות החוצה, החור ממולא בצינור ביוב מחורר ובסלע מצטבר של ¾" עד 1 ½ אינץ' המבטיח העברה חלקה של שפכים לאזור שמסביב.

מתי לשקול התקנת בור חלחול מעל קווי שטיפה מסורתיים?

ישנם תרחישים ספציפיים שבהם בור חלחול עשוי להיות נוח יותר מקווי שטיפה:

אילוצי שטח: לבורות חלחול יש טביעת רגל אופקית קטנה יותר, מה שהופך אותם לאידיאליים עבור נכסים עם שטח מוגבל.

שטחי נכס שמיש: בניגוד לקווי שטיפה מסורתיים או למערכות תאים, בורות חלחול מאפשרים שימוש רב יותר בשטח נכס לדברים אחרים, כגון בריכות שחייה, חצרות מעוצבות להפליא, שבילי גישה, חצרות וכו'.

תהליך התקנת בור חלחול

התקנת בורות חלחול כרוכה במספר שלבים מורכבים:

הערכת אתר: ראשית, מתבצעת הערכה של התאמת האתר לבור חלחול. זה כולל הערכת סוג הקרקע, מפלסי שולחן המים והשטח הפנוי.

בדיקת ביצועי חלחול: בדיקה חיונית זו קובעת את יכולת הקרקע לקלוט ולטפל בשפכים. זוהי בדיקת אדמה מיוחדת שחובה להתקנת בור חלחול מוצלחת. הדבר מחייב לקדוח חור בדיקה באזור הנכס שבו נשקלת המערכת. חור הבדיקה הוא בקוטר 18 אינץ' וחייב להיות בטווח של 10 אינץ' מהעומק הרצוי של בור הספיגה. למידע נוסף על כל התהליך הזה תוכלו לקרוא עליו כאן. החור יתמלא בחזרה לאחר הבדיקה.

כל כך חשוב שתהליך זה יתבצע כמו שצריך ושלא יוכנסו בורות חלחול ללא אישור ממחוז שבודק ביסודיות מגוון דברים שונים על מנת לשמור על הסביבה שלנו ולא לסכן את איכות מי התהום. יש מאמר נהדר מה-EPS באפריל 2001 שמסביר מדוע בורות החלחול הבלתי חוקיים הללו יכולים להיות קטסטרופליים אם לא מתוכננים ומתוכננים כראוי

חפירה: לאחר השלמת הבדיקות, מתחילה החפירה. עומקו ורוחב הבור תלויים בכמות הקולחים הצפויה ובקצב הספיגה של הקרקע או שתשמעו אותנו מתייחסים אליו כ-SAR. בור החלחול לא יקדח באותו מקום כמו חור הבדיקה, אלא בקרבת מקום.

בניית הבור: כאמור, הבור מלא בקו ביוב מחורר ובסלע מצטבר כדי להקל על פיזור השפכים.

חיבור לבור ספיגה: לאחר בניית הבור, הוא מחובר לבור ספיגה דרך קו ההצלבה או קופסת החלוקה עבור בורות ספיגה מרובים.

כיצד פועל בור חלחול?

ברגע שבור הספיגה נמצא ברמת ההפעלה, ברגע ששטיפה אחת נכנסת לבור הספיגה, כמות המים הזו (המכונה שפכים) תידחק מהחלק האחורי של בור הספיגה אל בור החלחול הזה, שם היא תסוננה. את אדמת הקרקע וטופלו לפני שהגיעו שוב לשולחן המים. מגניב הא! אמא טבע כל כך מדהימה.

אמנם בור ספיגה אולי אינו החלק המדובר ביותר במערכות ספיגה, אך לא ניתן לזלזל בחשיבותו. בין אם אתם שוקלים התקנת בור הספיגה ובין אם אתם זקוקים להכוונה מומחים בבדיקת ביצועי בור ספיגה, סמכו על המקצוענים. אנחנו כאן כדי להבטיח שפתרונות הספיגה שלכם יהיו יעילים, בטוחים ומותאמים לצרכי הנכס שלכם.

ניווט מהיר לתוכן שאהבתם
💬 שלחו לנו הודעה